Szukaj
    • Rodzinna wędrówka nad jeziorem Seebensee
      media_content.tooltip.skipped

    Propozycje na deszczowe dni

    Nawet w pochmurne dni, kiedy słońce odmawia współpracy, w Austrii nie trzeba ograniczać turystycznej aktywności. Wizyta w muzeum, zwiedzanie sztolni czy zabytkowych murów to ciekawe propozycje spędzenia wolnego czasu, a podczas wędrówki w deszczu poznajemy inne oblicze przyrody.

    Górna Austria: Wyostrz zmysły
    W muzeum Villa Sinnenreich w Rohrbach zwiedzający poddają próbie swoją percepcję. Odkrywają, próbują, eksperymentują, a czasem nawet dają się oszukać - cała rzecz w tym, aby wyostrzyć zmysły. Zmysł smaku na samym wstępie aktywuje jadalny bilet. Zwiedzający rzucają się w kalejdoskopie w nieskończoność, chwieją się w „pijanej kostce“, olbrzymieją lub karleją. Oprócz tego mogą sobie zrobić plastyczny odcisk całego ciała i zamienić muzykę elektroniczną w figury.

    Styria: Przygoda na wsi
    Gdy pogoda nie dopisuje, małych i dużych gości zaprasza do zwiedzania ekologiczne gospodarstwo Matlschweiger w styryjskiej miejscowości Lassing. W spokojnej wysokogórskiej dolinie położonej pomiędzy regionem Dachstein-Tauern a Parkiem Narodowym Gesäuse Matlschweigerowie zapraszają dzieci do zabawy w wiejskiej zagrodzie. Na życzenie mali zwiedzający mogą wziąć udział w zakończonym wręczeniem dyplomu błyskawicznym kursie ekologicznego gospodarowania. A to oznacza, że trzeba zakasać rękawy, bo w programie jest: dojenie i pędzenie krów, zbieranie jajek, pieczenie chleba, pomoc w warsztacie stolarskim, jazda na traktorze i praca w ogródku ziołowym. Podczas gdy dzieci zajęte są wykonywaniem poszczególnych zadań, rodzice mogą się całkowicie poświęcić wypoczynkowi – np. w oazie wellness lub w kąciku czytelniczym.

    Burgenland: Jak to niegdyś na wsi bywało
    W Muzeum Techniki Rolniczej w St. Michael na południu Burgenlandu 2000 eksponatów zaprasza w podróż do świata dawnej wsi. Jak przez dwa ostatnie stulecia rozwijała się technika rolnicza? Jak wyglądał traktor 80 lat temu? Muzeum Techniki Rolniczej prezentuje jej rozwój od prostych narzędzi po ciągniki. Od sierpa po kombajn zbożowy i traktory rozciąga się spektrum wystawionych przedmiotów. Jest wśród nich najwolniejsze Porsche świata: wyprodukowany w 1955 r. traktor z jednocylindrowym silnikiem Diesla typ A111. Wystawa specjalna przedstawia sceny z dawnego życia wsi.

    Jaskinie i kopalnie

    Godnym polecenia celem wycieczek przy każdej pogodzie są udostępnione dla turystów jaskinie i kopalnie, gdzie można zobaczyć nacieki jaskiniowe o fantastycznych kształtach, podziemne jeziora i lśniące formacje lodowe.

    Dolna Austria: U serowarów

    W Heidenreichstein w regionie Waldviertel, Käsemacher – czyli serowarzy - pozwalają sobie zaglądać przez ramię podczas wyrabiania serów i antipasti. Zakład miał swój początek w małej wiejskiejmanufakturze serów, gdzie tradycyjną metodą ręcznie wyrabiano sery. Dzisiaj serowarzy dostarczają swój smakowity asortyment do ponad 50 krajów – w ofercie są np. oliwki i figi nadziewane białym serem, kulki z sera owczego z pesto albo klasyczny żółty ser na przekąski. Zwiedzający pod opieką przewodnika oglądają serowarnię, a następnie w restauracji próbują potraw z sera i z serem. Firmowy sklep okazuje się natomiast prawdziwym kulinarnym skarbcem regionu Waldviertel, zaopatrzonym w ogromny wybór serów i przekąsek wyrobu miejscowych gastronomów i rolników.

    Dolna Austria: Lśniące skarby w Świecie Ametystów w Maissau
    Wzdłuż żyły fioletowych kamieni szlachetnych wędrują zwiedzający sztolnie Świata Ametystów w Maissau, gdzie znajduje się największa na świecie dostępna żyła ametystu. Temu krystalicznemu minerałowi, który lśni różnymi odcieniami fioletu, przypisuje się właściwości oczyszczające, inspirujące i rozjaśniające umysł. Jako kamień ozdobny na eleganckie kolczyki lub naszyjniki ametyst jest ceniony na całym świecie.
    Podczas zwiedzania z przewodnikiem sztolni ametystowej można się dowiedzieć wielu interesujących rzeczy na temat znaczenia ametystu w historii. Tablice informacyjne przedstawiają epoki w dziejach ziemi oraz historię powstawania złóż ametystu. W witrynach wystawowych można zobaczyć najciekawsze wykopaliska z Maissau, ametysty z całego świata oraz cenną biżuterię z prawdziwymi kamieniami szlachetnymi.

    Ziemia Salzburska: Przyroda to przygoda
    Podczas zwiedzania muzeum przyrodniczego Haus der Natur w mieście Salzburgu mali odkrywcy bawiąc się odkrywają tajemnice natury, człowieka i techniki. Już przy samym wejściu ogromne jaszczury z bardzo dawnych czasów pomagają nam sobie wyobrazić, jak wyglądał świat miliony lat temu. Tylko kilka kroków dalej zerknięcie w głąb naszego bezgranicznego wszechświata przynosi nieziemskie wrażenia - kamienie milowe w dziejach podróży kosmicznych mówią o odwiecznym marzeniu ludzkości, aby dotrzeć do odległych galaktyk. Fizyka i technika w praktyce to domena Centrum Nauki, w którym zwiedzający za pomocą turbin wytwarzają prąd, a potem szybują po sali na podnośniku. W sąsiednim Akwarium można podziwiać bajecznie barwne rafy koralowe.

    Muzea w Austrii

    Wizyta w muzeum umożliwia poznawanie kultury, natury, techniki i historii i przeżywanie ich wszystkimi zmysłami. Oprócz wielkich i słynnych zbiorów w Austrii jest też wiele małych, często zupełnie nietypowych muzeów.

    Ziemia Salzburska: W brzuchu Kitzsteinhornu
    Głęboko we wnętrzu Kitzsteinhornu, znajduje się centrum Gipfelwelt 3000, w którym przy każdej pogodzie można oglądać majestatyczny świat gór i poznawać przyrodę Parku Narodowego Wysokie Taury. W „Nationalpark Gallery“ zwiedzający wędrują przez mierzące 360 m długości sztolnie od górnej stacji ku kolejnej platformie widokowej po południowej stronie Kitzsteinhornu. Wędrówka pod sklepieniami nastrojowo oświetlonej sztolni prowadzi pomiędzy stacjami, które opowiadają o kryształach z Taurów, powstawaniu Alp i wiecznej zmarzlinie. Na końcu korytarza czeka platforma widokowa Nationalpark Gallery. Dalej droga prowadzi do kina „Cinema 3.000“ , gdzie natura prezentuje się w formacie panoramicznym, a spektakularne zdjęcia porywają widzów do magicznego świata Wysokich Taurów.

    Tyrol: Błękitny cud w Söll
    „Błękitny cud“ ukazuje się oczom gości parku Hexenwasser w Söll. Pomysłowa i nowoczesna stacja pod dachem zaprasza do poznawania żywiołu wody i prezentuje źródło życia w zupełnie nowy sposób: oprócz degustacji wody, eksperymentów z korytem z wodnym nurtem i ścieżką wirową można się zabrać także ze odtwarzanie biegu rzeki, wywoływanie lejów i wirów lub badanie kropli.

    Vorarlberg: Wędrówki w deszczu
    Specjalne wędrówki w deszczu na terenie Alpenregion Bludenz – z przewodnikiem lub na własną rękę – są dokładnie opisane w folderze „Wanderzeit“ i oznaczone parasolem. Wybór jest niemały: od spaceru po Bludencji, przez wycieczki do wodospadów w dolinach Brandnertal i Klostertal, które podczas deszczu szczególnie malowniczo i z hukiem spadają do doliny, po alpejskie wyprawy do doliny Großes Walsertal, których uczestnicy w nagrodę otrzymują smakowitą regionalną przekąskę.

    Wiedeń: Apartamenty cesarskie w Hofburgu

    Dawne prywatne komnaty cesarskiej rodziny w wiedeńskim Hofburgu prezentują codzienne życie cesarza Franciszka Józefa i cesarzowej Sisi – pełnej wdzięku celebrytki z czasów Cesarstwa. Cesarskie apartamenty obejmują urządzone z przepychem pokoje, między innymi gabinet Franciszka Józefa, salon, sypialnię i łazienkę Sisi. W Muzeum Sisi wystawiono osobiste przedmioty cesarzowej.

    Wiedeń: Wirtualna podróż w czasie

    Klienci Time Travel Vienna przemierzają w centrum Wiednia dzieje austriackiej stolicy – wirtualnie rzecz jasna. Lokalizacja na Habsburgergasse jest historyczna, ale atmosfera współczesna, bo mieszczące się w salach klasztoru św. Michała kino 5D przenosi widzów w czasy rzymskie. Potem droga wiedzie przez średniowiecze, kiedy w mieście szalała dżuma i plaga szczurów, przez oblężenie Wiednia w 1683 roku, i jeszcze dalej. Cesarz Maksymilian I, Franciszek Józef i jego Sisi oraz Maria Teresa są gwiazdami „Habsburger-Show”, z przymrużeniem oka prezentującymi dzieje tej wielkiej dynastii. W „Sali balowej“ zwiedzający poznają Wolfganga Amadeusza Mozarta i Johanna Straussa i dają się porwać rytmowi walca. Wycieczka kończy się interaktywną przejażdżką dorożką po Wiedniu. Zwiedzanie mierzącego 1300 m2 historycznego muzeum w podziemiach Wiednia trwa ok. 50 minut.

    Wiedeń: spacer po Kunstkamerze

    Wiedeńska Kunstkamera w Muzeum Historii Sztuki obejmuje ok. 2100 eksponatów zgromadzonych przez Habsburgów. Tzw. „gabinety osobliwości” powstawały w okresie renesansu i baroku i miały charakter uniwersalnych encyklopedycznych zbiorów, których celem było zinwentaryzowanie współczesnej wiedzy. Za godne umieszczenia w zbiorach uważano przede wszystkim okazy rzadkie, osobliwe i niezwykłe. Można tam więc znaleźć wybitne wyroby złotnicze, takie jak słynna Saliera Benvenuto Celliniego, wspaniałe rzeźby, m.in. Piękną Madonnę z Czeskiego Krumlowa, kunsztowne statuetki z brązu, filigranowe figurki z kości słoniowej o osobliwych kształtach, misterne naczynia z kamienia, jak również cenne zegary, skomplikowane automaty, zadziwiające przyrządy naukowe, drogocenne gry i wiele innych niezwykłych przedmiotów.

    Podobne artykuły

    •                         Sol iz Svjetova soli u Halleinu
      media_content.tooltip.skipped

      Atrakcje dla całej rodziny w Górnej Austrii

      Górna Austria rozbrzmiewa śmiechem dzieci i odgłosami beztroskiej zabawy! Sprawdź, gdzie mieszka „Człowiek z soli”, posłuchaj baśni o krasnoludkach i skrzatach, a potem oddaj się szaleństwu na sankach, huśtawkach i kolejkach górskich!
      Poznaj dziecięce oblicze Górnej Austrii
    •                         Opieka nad dziećmi, Familienresort Ellmauhof
      media_content.tooltip.skipped

      Opieka nad dziećmi

      Urlop w jednym z hoteli Kinderhotels to urlop, podczas którego nie musisz myśleć o wszystkim – Kinderhotels słyną z perfekcyjnej opieki "od mini po maxi".
      Sprawdż ofertę opieki nad dziećmi podczas urlopu w Kinderhotels
    media_content.tooltip.skipped